Gebelikte spor ve beslenme:

Gebelikte spor ve beslenme:

 

Gebelik öncesinde devam ettiğiniz bir egzersiz programınız varsa gebeliğiniz başladığında doktor onayını da alarak basit egzersiz programıyla sporumuza devam edebilirsiniz.

Eğer gebelik öncesi spor geçmişiniz yoksa gebe kaldığınızda ilk 2-3 ay yürüyüş ve yüzme şeklinde başlayabilir, yine doktor kontrolü ve onayı ile gebeliğin üçüncü ayı itibari ile gebelik egzersiz programına başlayabilirsiniz.

Gebelikte, haftada 2-3 gün 20-30 dakika egzersiz yapmak uygundur. Hamilelikte egzersiz sağlıklı bir gebeliğin devam etmesi ve kardiyovasküler sağlığınız için önem arz eder.

Gbelikte egzersiz, bel ve sırt ağrıları şikayetlerine iyi gelir. Enerjiyi arttırır, gebeliğe bağlı; Şeker ve tansiyon riskini azaltır.

Doğum sonrası psişik durumu dengeler, dayanıklılık ve kas gücünü arttırır. Kişiyi doğuma hazırlar… Kısaca hamilelikte egzersiz ve sporun tahmin edilenin üzerinde faydaları vardır.

Gebelikte Beslenme:

Evet, egzersiz gibi beslenme de gebelik de özen istiyor. Anne adayları beslenirken sık sık, az az beslenmeye özen göstermelidir. Yani üç ana öğün, üç ara öğün yapılabilir.

Gebeler beslenme programlarında haftada 1-2 gün kırmızı et

1-2 gün balık, tüketmeye özen göstermelidirler.

Yumurta, peynir, süt, yoğurt, kuru meyveler de beslenme programlarında yer almalıdır. Akşam yemeklerinde sebze ve salata tercih etmeleri kilo kontrolü açısından önem arz eder.
Günlük su tüketimleri 2,5 / 3 litre olmalıdır.

Sigara, alkol, çay ve kahve tüketimlerine ara vermeliler.

No Comments

Post A Comment